Ljuskrona av Erik Höglund för Boda glasbruk

565401

ERIK HÖGLUND (1932-1998), Boda, 1960-/70-tal, ljuskrona av stål och glas, optikblåsta detaljer i blått och klart glas, hängen i klart glas med pressad dekor av ansikten och fiskar, svartlackerad stomme sannolikt från Nybro eller Boda smide, höjd ca 55, diameter ca 49 cm, 3 förlängningskrokar á 17 cm medföljer, total höjd ca 105 cm

Ljusmanschetter med slitage

Belysning, Taklampor, Design, Glas, Glas

Rum 15

Budhistorik (17 bud)
4218840
3 200
4212865
4218837
4212865
2 800
4218832
2 600

Slutpris SEK:
3 200
322 EUR, 366 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.