Dansmask Nigeria Ijo

565355

DANSMASK, 1900-talets mitt, Ijo, Nigeria, antropomorfisk fisk/ krokodil, träskuren, bemålad, bemålad text Aminokoro, höjd inklusive stativ ca 108, längd ca 194 cm, stativ(2) medföljer

Slitage, äldre och nyare lagningar

Ändringar/tillägg
Stativ(2) medföljer

Etnografica, Diverse

Rum 11

Dansmask Nigeria Ijo

Budhistorik (4 bud)

4220738
4220737
4218397
750
4209973

Slutpris SEK:
145 EUR, 164 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.