Memorabilia FN-insatsen Kongo pilbåge mm.

565346

MEMORABILIA, insamlade föremål under FN-insatsen i Kongo, 1960-tal, bestående av: PILBÅGE, PILAR, 3 st, befjädrade, PILAR, 2 st, spetsar i järnsmide, TRUMMA, Chokwe,

Proveniens: Överste Björn Graah-Hagelbäck, chef för svenska FN trupperna, FN-insatsen i Kongo, mellan åren 1960-61

Delvis med slitage, någon pil med lös spets

Etnografica, Diverse, Vapen/Medaljer

Rum 7

Budhistorik (5 bud)
4215354
4214929
4214927
4210266
600
4201861

Slutpris SEK:
116 EUR, 132 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.