Matservis lökmönstret

565262

MATSERVIS, 66 dlr., porslin, Cauldon, BWM & Co, England, "Meissen", lökmönster / blue danube, 1900-talets första hälft, bestående av: 15 mattallrikar (diameter 24 cm), 8 djupa tallrikar (22,5), 12 djupa (21), 12 förrättstallrikar (21), 11 assietter (19), 3 uppläggningsfat (längd 41-53 cm), 2 karotter med lock, såsskål, terrin med lock på fat, 2 salladierer

6 djupa tallrikar, karott med nagg medföljer, uppläggningsfat med slitage

Keramik/Porslin

Monter 29

Matservis lökmönstret

Budhistorik (22 bud)
4214293
3 600
4214288
3 400
4214268
3 200
4214284
3 200
4214268

Slutpris SEK:
3 600
363 EUR, 412 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.