Kolonnskåp

565145

KOLONNSKÅP, 1 par, 1800-tal, empire, Danmark, fanerat med mahogny, skuren dekor, välvd front med en låda, beslag, mässing i nyckelskylt, dörr med bakomliggande hyllinredning, flankerad med geometrisk intarsia, höjd ca 120 cm, 57x38 cm, 2 st nycklar medföljer

Proveniens: Baldersnäs Herrgård, Dalsland, sedan Rottneros Herrgård, Värmland

Smärre listskada, åldersbetingat slitage, renoverade och kompletterade

Ändringar/tillägg
Nyckel finns att hämta i utlämningen

Möbler, Skåp, byråer

Rum 17

Kolonnskåp

Budhistorik (26 bud)
4218842
13 000
4218839
12 500
4218831
12 000
4218835
12 000
4218831
11 500

Slutpris SEK:
13 000
1 309 EUR, 1 487 USD
Utropspris SEK:
12 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.