Rölakanmatta av Barbro Nilsson

565113

BARBRO NILSSON (1899-1983), matta, rölakan, "Salerno grön", formgiven 1948 till ett kapell i Salerno, Italien, geometrisk dekor i grönt, beige, blått och violett, signerad AB MMF BN, ca 248x185 cm

Smärre slitage, några fläckar, något blekt, några skadade fransar

Mattor/Textilier, Design, Selected

Hylla 13

Budhistorik (5 bud)
4210550
50 000
4210059
15 000
4210022
500
4209977
450
4209383

Slutpris SEK:
50 000
4 825 EUR, 5 480 USD
Utropspris SEK:
80 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.