Mandau

565100

MANDAU, tidigt 1900-tal, Indonesien/Borneo, klinga i smide med tunn blodränna, fäste i skulpterat trä, balja i trä med dekor av hårlockar, längd ca 61 cm

Åldersrelaterat slitage, balja med mindre bortfall

Etnografica, Vapen/Medaljer, Diverse

Mandau

Budhistorik (2 bud)

4215422
4214308

Slutpris SEK:
116 EUR, 132 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.