Tvättfat Kina 1800-tal

565067

TVÄTTFAT, porslin, Kina, 1800-talets slut, Kanton, centrumdekor av figurscen i emaljfärger, järnoxid samt sepia omgiven av strödda blommor och frukter, brättet med stiliserad bård, diameter ca 42, höjd 12,5 cm

Dekoren med slitage

Orientaliskt, Porslin

Rum 7, Hylla 7

Tvättfat Kina 1800-tal

Budhistorik (31 bud)
4211616
7 200
4211702
7 000
4211616
6 800
4211323
6 600
4211323
6 200

Slutpris SEK:
7 200
695 EUR, 789 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.