Etsningar av Wrangel till Theokritos Idyller

565022

ETSNINGAR AV WRANGEL. THEOKRITOS. Idyller. Övers. E. Lagerlöf. 1929.

4:o. 31 etsningar J. Wrangel (alla, 7 full-page, några textblad delvis missfärgade av etsningarna). Titel tryckt i rött o. svart.
Oskuren i delvis mörknat originalomslag. Blyertstillskrift på försättsbladet. Uppl. tr. i 146 numrerade ex. på van Geldern-papper, signerade av konstnären, detta nr 69.

Ur antikvariatsbokhandlare Björn Löwendahls bibliotek (1941-2013)

Se text

Böcker/Kartor, Bibliofilupplagor

Rum 1

Budhistorik (10 bud)
4227611
1 300
4227647
4227611
4225252
4227610
950

Slutpris SEK:
1 300
131 EUR, 149 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.