Grand Tour föremål

564925

GRAND TOUR föremål samt Tora pekare, 8 dlr, 1800- och 1900-tal, miniatyr i gips av Thorvaldsens "Lucernska lejon", i botten finns en påskrift på franska daterad 1893, klassicerande ornament med ansikte i patinerad och brännförgylld brons, sigillstamp med figur i romerska kläder,brons, sigillstamp utskuren i ortocerkalksten, brosch Art deco i bl a bandagat, brosch med antikiserande motiv, bemålad vitmetall, figurin i form av ekorre, brons, sockel i marmor (antico rosso), Tora pekare i nysilver, Tora pekaren är ca 21 cm lång, sigillstampen i kalksten är ca 5,5 cm hög

Lejonet med avslag, bruks och åldersrelaterat slitage

Diverse

Grand Tour föremål

Budhistorik (19 bud)
4209271
4209057
4209270
1 900
4209057
1 800
4209265
1 700

Slutpris SEK:
212 EUR, 241 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.