Ehrenstrahls ateljé Sanningen uppdagas

564690

DAVID KLÖCKER EHRENSTRAHL (omkring 1700) hans ateljé: Sanningen uppdagas av Tiden och Klokheten, upprättas av Rättvisan, olja på duk, 143 x 122 cm,
Påskrift på spännramen. "Nr 41 från Hesselby slott"

Originalmålningen målades 1675 och finns på Drottningholms slott.

PROVENIENS: Hesselby slott, Spånga, Stockholm

LITTERATUR: Axel Sjöblom: David Klöcker Ehrenstrahl, Malmö 1947, jämför med plansch 40, se text:

"Den nakna Sanningen, som varit höljd i Osanningens mantel, blottas av Tiden och Klokheten, varpå Rättvisan hjälper Sanningen att resa sig. Laster och Osanning försvinna i mörkret bakom Klokheten. Och såsom Osanningen alltid söker framträda i ett behagligt sken, så ser Osanningens hölje också här vackert ut ( det är helt vitt), men då det kommer i ljuset visar sig dess vävnad bestå av gift. Det är en färgrik skildring i blått, grågult, brunt och vitt, där färgerna säkerligen även ha symbolisk betydelse."

Dubblerad, lagning, färgbortfall

Konst, Äldre måleri, Selected

Rum 1

Budhistorik (26 bud)
4215164
24 000
4215161
23 000
4215148
22 000
4215158
22 000
4215148
21 000

Slutpris SEK:
24 000
2 316 EUR, 2 630 USD
Utropspris SEK:
25 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.