Skrivbyrå sengustaviansk tillskriven Qvarnberg

564689

LARS QVARNBERG (mästare i Stockholm 1801-1813/15) tillskriven, skrivbyrå, sengustavianskt stockholmsarbete, fanerat med mahogny och lönn, uppsats med luckor och bakomliggande fackinredning, fronten med pilastrar av carraramarmor med korintiska kapitäl av brännförgylld brons, skiva av carraramarmor, inläggningar av tandsnittsdekor, övre lådan med fällbart förstycke, inredning med små dörrar och lådor, avslutande skulpterade och förgyllda tassfötter, höjd 130, 122 x 55 cm

LITTERATUR: Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler, Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, sidan 304, jämför inläggningar på signerat sybord av Lars Qvarnberg

Smärre lagningar, skivan spräckt, nyckelskyltar ej ursprungligen tillhörande, hyllplan saknas i inredningen. Nycklar finns att avhämta i Utlämningen.

Möbler, Skåp, byråer, Selected

Rum 15

Budhistorik (10 bud)
4214329
12 000
4214325
10 000
4213033
6 800
4211711
3 200
4203505

Slutpris SEK:
12 000
1 158 EUR, 1 315 USD
Utropspris SEK:
25 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.