Johan Fredrik Isberg Stockholm

564640

JOHAN FREDRIK ISBERG (1846-1904): (3) Riddarhuset-Norstedts förlag, "Karlberg", "Perlstickaregränd", monogramsignerade, samramade akvareller, ca 10x16 cm vardera

HISTORIK:
Johan Fredrik Isberg
- Skånsk Stockholmsskildrare som förevigade 1800-talets huvudstad

Johan Fredrik Isberg (1846-1904) hade sitt ursprung i Sallerup, Malmöhus län. Kring 1870 flyttade han till Stockholm för att söka arbete, som många andra från landsorten. Arbetslösheten och bostadsbristen var stor och det var svårt att hitta ett fast uppehälle. Isberg bodde på flera olika adresser - Luntmakargatan, Södra Humlegårdsgatan, Grev Turegatan, Sibyllegatan och Jakobsbergs gatan.
Under tiden genomgick staden en stor omvandling, byggandet tog fart och små trähus ersattes av större stenhus. Tack vare konstnärer och fotografer förevigades den gamla staden innan den försvann. Isberg blev 1882 målarmästare och delägare i firman GA Wiss & Co och var skåningen som i akvarellfärg målade av hela Stockholm och dess malmar. Han gick gata upp och gata ner och avporträtterade allt från privatbostäder till stadens offentliga byggnader, restauranger, teatrar och cirkusar. De mest lyckade verken och efterfrågade motiven utförde han till försäljning i flera exemplar, även om motiven kunde variera något i till exempel årstider. Totalt har det påträffats fler än 100 motiv av Isberg från Stockholm och dess omgivningar och främst då i små format.

Konst, Modernt måleri, Stockholmiana

Rum 1

Budhistorik (9 bud)
4210235
2 400
4205368
4198976
4198975
1 400
4198911
1 300

Slutpris SEK:
2 400
232 EUR, 263 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.