Servis Limoges

564575

HAVILAND & CO LIMOGES, matservis, ca 169 dlr porslin, delvis förgylld dekor med polykrom dekor föreställande blommande grenar, bestående av: 40 mattallrikar, 18 djupa tallrikar, 23 förrättstallrikar, 11 större assietter, 39 mindre assietter, 2 såsskålar, runt uppläggningsfat, 8 uppläggningsfat i varierande storlekar, 2 karotter med lock, terrin med lock och fat, 12 tekoppar med fat, 12 moccakoppar med fat

Nagg, terrin med lagning, slitage, delvis med missfärgningar

Keramik/Porslin

Servis Limoges

Budhistorik (37 bud)
4210233
8 800
4210423
8 600
4210233
8 400
4210418
8 200
4210233
8 000

Slutpris SEK:
8 800
849 EUR, 964 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.