Tryckeri, typografi och papper, 32 vol.

564539

TRYCKERI, TYPOGRAFI OCH PAPPER (32). Parti litteratur om boktryckare, typografi, pappersbruk m. m. ur antikvariatsbokhandlare Björn Löwendahls kvarlåtenskap, delvis ur referensbiblioteket. Bland annnat: SCHOLDERER. Greek Printing Types 1465-1927... London, 1927; GARDBERG. Boktrycket i Finland. [Del I] Intill freden i Nystad. Helsingfors, 1948; VOORN. De papiermolens in de provincie Noord-Holland. Te Haarlem, 1960; BENGTSSON. Svenskt stilgjuteri före år 1700. Stockholm, 1956 (3 exemplar); BILLOW (red.). Akke Kumlien som bokkonstnär. Stockholm, 1945 (nr 259 av 500, med Alex. Engblom respektive Kurt Winbergs exlibris); HASSELQUIST. Boktryckstyper under XV. till XIX. århundradet. Stockholm, 1905; GROTEFEND. Geschichte der Buchdruckereien in den Hannoverschen und Braunschweigischen Landen... Hannover, 1840 (samtida klotryggsband); DAVIDSSON. Studier rörande svenskt musiktryck före år 1750.

Med flera. Inalles 32 volymer, ur Björn Löwendahls arbets- och referensbibliotek, många från Björck och Börjesson. Skador och slitage förekommer. Ej kollationerade.

Ur svenska antikvariatsbokhandlarens Björn Löwendahl (1941-2013) bibliotek.

Se text!

Böcker/Kartor, Bokväsen

Budhistorik (16 bud)
4210319
3 800
4215042
3 600
4210319
3 400
4214964
3 200
4210319
2 400

Slutpris SEK:
3 800
367 EUR, 416 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.