Christo Puerta de Alcala collage

564526

CHRISTO (USA, född 1935), "Puerta de Alcala, Wrapped, Project for Madrid", 1981, signerad Christo, numrerad HC VI/XV, collage med färglitografisk bakgrund, textil och tråd, karta samt. fotografi, tryckt av Ediciones Polígrafa, Barcelona, ca 70,5 x 55 cm

Något vågigt ark, ej examinerad ur ramen

Konst, Modernt måleri, Selected

Budhistorik (7 bud)
4208046
22 000
4199697
20 000
4197020
19 500
4196464
19 000
4196345
12 500

Slutpris SEK:
22 000
2 123 EUR, 2 411 USD
Utropspris SEK:
32 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.