Smörherde Marieberg fajans 1700-tal

564519

LOCK TILL SMÖRASK, så kallad smörherde, fajans, Marieberg, Henrik Stens period (1769-1788), rokoko, dekor i form av vilande herde med hund, polykromt bemålad, signerad S M.B, längd ca 17 cm

Nagg/avslag, nedslipad fotring

Keramik/Porslin, Selected

Budhistorik (10 bud)
4208190
2 800
4208192
2 600
4208190
2 400
4208045
4208045

Slutpris SEK:
2 800
270 EUR, 307 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.