Besticksuppsättning silver

564497

BESTICKSUPPSÄTTNING, silver, 1800-talets slut, Oporto, Portugal, rokokomodell, delvis graverad och punsad dekor, bestående av: 11 matgafflar(längd ca 19,5, 11 matknivar med blad i kolstål(25,5), 12 matskedar(20), 12 bordsgafflar(16,5), 12 bordsknivar med blad i kolstål(21), 12 bordsskedar(16), 12 teskedar(12,5), 12 kaffeskedar(9,5), sylt/marmeladsked med förgyllt blad, serveringssked, trancherbestick(kniv-och gaffel) delvis i stål, saltsked, pepparsked, senapssked, uppläggningsbestick för sallad med förgyllda blad(kniv-och gaffel), uppläggningsbestick(kniv-och gaffel), soppslev, 12 knivställ, total vikt exklusive delar med blandat material ca 2920 g

Blad med delvis smärre korrosion

Silver

Monter 26

Besticksuppsättning silver

Budhistorik (7 bud)
4211077
9 600
4206276
9 200
4200222
9 000
4199726
6 000
4199724
5 000

Slutpris SEK:
9 600
926 EUR, 1 052 USD
Utropspris SEK:
12 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.