Kartografi och geografi, 21 vol.

564478

KARTOGRAFI OCH GEOGRAFI (21). Parti litteratur om kartor och geografi ur Björn Löwendahls referensbibliotek, bland annat: PHILLIPS. A List of Geographical Atlases in the Library of Congress with Bibliographical Notes. I-IV. Washington, 1909-20; MULLER. Cataloue annuel de livres et de documents sur la cartographie, la geographie, les voyages XVe-XIXe siècles... en vente dans la librairie ancienne de Fredderik Muller. Amsterdam, 1912 (private half cloth); HYLLANDER. Indoeuropéers och semiters äldsta föreställningar om Östasiens öar. Med karta. Lund, 1918; EHRENSVÄRD. Cartographica Poloniae 1570-1930. Catalogue of Manuscript Sources in Swedish Collections to the History of Polish Territories. Stockholm, 2008; MARELIUS. Tal, om nyttan af topographiska och chorographiska chartor [i KVA 4/2 1784]. Stockholm, 1784 (tagen ur band); REIN. Der Nakasendô in Japan. Nach eigenen Beobachtungen und Studien im Anschluss an die Itinerar-Aufnahme von E. Knipping... Mit drei Karten. Gotha, 1880 (bakre omslaget saknas); PALMBLAD. Handbok i physiska och politiska, äldre och nyare geogreaphien. Tredje delens senare band. Indien. Uppsala, 1833.

Med flera. Inalles 21 volymer, ur Björn Löwendahls arbets- och referensbibliotek, många från Björck och Börjesson. Skador och slitage förekommer. Ej kollationerade.

Ur svenska antikvariatsbokhandlarens Björn Löwendahl (1941-2013) bibliotek.

Se text!

Böcker/Kartor, Kartor/Atlaser

Budhistorik (12 bud)
4215051
1 700
4212647
1 600
4212647
4201726
4208312

Slutpris SEK:
1 700
164 EUR, 186 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.