Gunnel Nyman Musselglas

564414

GUNNEL NYMAN , "Musselglas", vas, Nuutajärvi , Finland 1954, underfång i lila, signerad G Nyman Nuutajärvi Notsjö -54, höjd 40,5 cm

HISTORIK: Formgiven 1947, i produktion 1949-1958

Mynningen med obetydligt slitage

Glas, Konstglas, Selected

Kundcenter

Gunnel Nyman Musselglas

Budhistorik (15 bud)
4208245
10 000
4208248
10 000
4208245
9 600
4208244
9 400
4208243
9 200

Slutpris SEK:
10 000
965 EUR, 1 096 USD
Utropspris SEK:
12 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.