Tallrik Kina Wanli

564398

TALLRIK, porslin, Kina, Wanli (1573-1619), konturerat brätte, dekor av rådjur samt sjöväxter och änder i underglasyrblått, diameter ca 21 cm

PROVENIENS: Troligen sjöfynd

Smärre glasyrnagg

Orientaliskt, Porslin

Monter 23

Tallrik Kina Wanli

Budhistorik (3 bud)

4207885
4197535
4196272

Slutpris SEK:
106 EUR, 121 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.