Fat tenn Forss

564245

FAT, 2 st, tenn, 1700-tal, det ena Nils Christophersson Forss (1740-1786) Västerås, diameter ca 33 resp 39 cm

HISTORIK: Forss utbildades hos stockholmsmästaren Jakob Sauer I under åren 1721-26. 1740 blev han mästare i Västerås undet Stockholmsämbetet.

Bucklor, bristningar samt ett hål

Diverse

Rum 7, Hylla 7

Fat tenn Forss

Budhistorik (10 bud)
4207332
4207331
700
4207213
650
4207212
600
4207211
550

Slutpris SEK:
97 EUR, 110 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.