Schatull

563862

SCHATULL, tidigt 1900-tal, hölje i eboniserat trä samt inläggningar av jakaranda och pärlemor, locket är vikbart, fronten bukig, insatsen för glasen i jakaranda samt med handtag i förgylld brons, 3 karaffer samt 12 glas, höjd ca 26, 3,5x24 cm

Nyckel finns

Tillhör temaauktionen "Från ett samlarhem".

En karaff samt 3 glas saknas, smärre slitage

Diverse

Schatull

Budhistorik (6 bud)
4204053
4200128
4198643
4198642
950
4194860
900

Slutpris SEK:
145 EUR, 164 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.