Bordsur

563856

BORDSUR med bordsdekorationer, senempire, 1800-talets mitt, urverket märkt Viel-Robin med monogram samt 108, Robert Viel-Robin (1827-1882) hölje och bordsdekorationer i mörkpatinerad brons samt sienna marmor, klockan med stående figur med skriftrulle och ankare, under urtavlan den kapitolinska varginnan med Romolus och Remus, urtavlan med en kringliggande orm och överst en romersk hjälm och svärd, bordsdekorationerna med fat av kylixtyp, höjd ca 66, bredd 43 cm

Tillhör temaauktionen "Från ett samlarhem".

Bitr av marmor borta, lagningar och slitage, funktionen garanteras ej

Klockor/Ur, Belysning

Bordsur

Budhistorik (8 bud)
4204247
8 800
4204192
8 600
4204192
8 200
4195010
8 000
4194693
6 000

Slutpris SEK:
8 800
849 EUR, 964 USD
Utropspris SEK:
12 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.