Skålfat Kina Famille rose 1700-tal

563747

SKÅLFAT, porslin, Kina, Yongzheng (1723-1735), famille rose, dekor av kartusch med pion i emaljfärger, sepia samt guld, brättet med infällda attribut och blommor, diameter ca 37 cm

Nagg, smärre slitage

Orientaliskt, Porslin, Selected

Budhistorik (17 bud)
4204002
7 000
4204590
6 800
4204002
6 600
4204326
6 400
4204002
6 200

Slutpris SEK:
7 000
705 EUR, 801 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.