Salongsgrupp empirestil

563631

SALONGSGRUPP, 5 dlr, 1900-talets första hälft, empirestil, bestående av 1 soffa, 1 par karmstolar och 1 par stolar, mahogny, dekor i mässing i form av bl.a. fleuroner, samt byster i brons, förgyllda gripar på soffans armstöd, soffans längd ca 163, höjd ca 106, karmstolarnas höjd ca 87,5, bredd ca 64,5, sitthöjd ca 49, stolarnas höjd ca 92, sitthöjd 49 cm

Bruksslitage, kraftig blekning på större områden, specifikt stolarnas rygg, slitage, blekt och bristningar i klädsel, smärre avslag och repor, lagning på en av soffans mittenben

Möbler, Soffgrupper

Rum 13

Salongsgrupp empirestil

Budhistorik (12 bud)
4200052
4 200
4200051
4200050
3 800
4199985
3 600
4198179
3 400

Slutpris SEK:
4 200
423 EUR, 480 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.