Lapptäcke s.k "Log Cabin" mönster 1900-talets mitt

563545

LAPPTÄCKE, s.k "Log Cabin" mönster, 1900-talets mitt, tygbitar av blandat material bl.a. bomull och silke, blandade tygbitar från tidigare årtal, mått ca 200x130 cm

Minimal bristning vid en kant, åldersrelaterad slitage, enstaka små bristningar, kräver lite vädring

Ändringar/tillägg
Liknande lapptäcke:
https://digitaltmuseum.se/011023724076/lapptacke

Mattor/Textilier

Rum 6

Lapptäcke s.k

Budhistorik (15 bud)
4199751
4199648
4199580
4199580
900
4199302
850

Slutpris SEK:
121 EUR, 137 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.