Terrinfat Kina 1700-tal

563193

TERRINFAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), oktagonal form, dekor av flodlandskap med pagoder, tårpil samt tall i underglasyrblått, brättet med pioner, längd ca 38 cm

PROVENIENS: Ur Axel Odelbergs (1892-1984) samling, enl. dokumentation gåva från modern 1937, tidigare lysningspresent 1891

Formen något skev, smärre nagg

Orientaliskt, Porslin

Terrinfat Kina 1700-tal

Budhistorik (13 bud)
4198495
4198732
4198495
1 900
4197533
1 800
4197533
1 600

Slutpris SEK:
212 EUR, 241 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.