Kejsarbyst

562787

KEJSARBYST, föreställande Vespasianus, 1800-tal, huvudet i vit marmor, klädnaden i gul marmor (möjligen en breccia), foten i Rosso Levantino, med följer en tillhörande konsol med en platta i serpentinmarmor där namnet "Vespasiano" är inristat och förgyllt, undre delen är skuren i trä samt förgylld, bysten är ca 20 cm hög och med en största bredd på 14 cm, konsolen är ca 18 cm hög

Renoverad och kompletterad, bakre delen av klädnaden är lagad och delvis rekonstruerad och förstärkt, huvudet med nagg och avslag på ett öra, slitage

Diverse, Samlarobjekt, Konst, Skulpturer, Selected

Monter 2

Kejsarbyst

Budhistorik (33 bud)
4192586
18 500
4192600
18 000
4192586
17 500
4192599
17 000
4192586
16 500

Slutpris SEK:
18 500
1 785 EUR, 2 028 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.