Fotogenlampa 1800-talets andra hälft

562780

FOTOGENLAMPA, 1800-talets andra hälft, blandstil, oljehus av porslin, grön med dekor av blommor och gripar nedertill, förgylld zink, höjd inklusive brännrör ca 71 cm

Slitage på förgyllning samt dekor, smuts, enstaka små repor på oljehuset, vinröd fläck (förmodligen målarfärg) ovanför en grip

Belysning, Bordslampor

Budhistorik (13 bud)
4192674
2 400
4192673
4192673
1 700
4192665
1 600
4192636

Slutpris SEK:
2 400
232 EUR, 263 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.