Ordenstecken Svarta Stjärnordern

562765

ORDENSTECKEN, Svarta Stjärnordern "Ordre de l'Étoile noire", Frankrike, delades ut mellan åren 1894-1963, ersattes av Nationalförtjänstorden.

"Medaljen är lika på båda sidor, består av ett vitt emaljerat johanniterkors med breda kanter av guldkantad blå emalj; mellan armarna bryter gyllene strålar fram, i korset mitt en femuddig, guldkantad stjärna av svart emalj, ovanpå korset en fast och en rörlig ögla, som med ordenstecknet förbinda en krans av guldkantade lagerblad, vars översta del slutar i en gyllene kula"

Medaljens totalhöjd ca 9,5, bredd ca 3,8 cm

Information hämtad från Armémuseum

Emaljskador, förgyllningarna nästan helt borta, skador på uddarna

Vapen/Medaljer

Monter 19

Budhistorik (7 bud)
4187219
650
4184411
600
4187218
600
4184411
550
4184236
500

Slutpris SEK:
650
63 EUR, 71 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.