Wilkina saga Johannis Peringskiold

562505

PERINGSKIOLD, J. Wilkina saga, eller historien om konung Thiderich af Bern och hans kämpar;... sive Historia Wilkinensium, Theodorici Veronensis, ac Niflungorum... 1715. Senare halvfranskt band (sent 1800-tal) med röd ryggtiteletikett, medbunden lapp, troligen utklipp från tidigare band, med Ped.Stockenströms namnteckning, daterad 1740.

Hårt nött senare halvfranskt band, genomgående fläckig, återkommande fuktränder, smärre kantrevor, släkttabellerna i slutet uppfodrade i falsen.

Böcker/Kartor, Historia

Budhistorik (16 bud)
4190160
1 300
4189649
4187090
4189648
4187090
850

Slutpris SEK:
1 300
125 EUR, 142 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.