Harald Sonesson Mumin originalillustration

562489

HARALD SONESSON (född 1942): Mumintrollet i skogen med Rådd-djuret och Lilla My, originalillustration, signerad Harald Sonesson, akvarell, ca 26,5x24 cm

HISTORIK: Harald Sonesson har sedan 1980-talet skildrat livet i Mumindalen i både serie- och bokform (Bonnier Carlsen förlag): "Mumin på cirkus", "Mumin följer strömmen", "Mumin och storfiskaren", "Mumin blir detektiv", "Mumin och överraskningen", "Mumin - När veden tog slut", "Mumin gör så gott han kan", "Mumin hittar vägen hem", "Mumin blir detektiv", "Mumin får en hund". Dessa är nyskrivna berättelser baserade på Tove Janssons klassiska karaktärer och är utgivna i ett flertal länder. Sonesson är också känd för sina figurer Pelle Svanslös och Rasmus Nalle.

Oramad i passepartout

Konst, Teckningar

Baltzarsgatan 6, Malmö

Budhistorik (42 bud)
4191280
8 400
4191279
8 200
4191278
8 000
4191275
7 800
4191277
7 800

Slutpris SEK:
8 400
846 EUR, 961 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Malmö. Transportpris från 344 kr.