Harald Sonesson Mumin originalillustration

562484

HARALD SONESSON (född 1942): Mumintrollet åker skidor, originalillustration, signerad Harald Sonesson, akvarell, ca 24x26,5 cm

HISTORIK: Harald Sonesson har sedan 1980-talet skildrat livet i Mumindalen i både serie- och bokform (Bonnier Carlsen förlag): "Mumin på cirkus", "Mumin följer strömmen", "Mumin och storfiskaren", "Mumin blir detektiv", "Mumin och överraskningen", "Mumin - När veden tog slut", "Mumin gör så gott han kan", "Mumin hittar vägen hem", "Mumin blir detektiv", "Mumin får en hund". Dessa är nyskrivna berättelser baserade på Tove Janssons klassiska karaktärer och är utgivna i ett flertal länder. Sonesson är också känd för sina figurer Pelle Svanslös och Rasmus Nalle.

Oramad i passepartout

Konst, Teckningar

Budhistorik (30 bud)
4191175
6 000
4191170
5 800
4191174
5 800
4191170
5 600
4191166
5 400

Slutpris SEK:
6 000
604 EUR, 686 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.