ANDERS UDD

562380

ANDERS UDD (född 1958): Taklampa - Svenskt Tenn, modell 2560, signerad och numrerad Anders Udd, 10/50, giclee print, bildmått 32x40 cm.

Anders Udd är utbildad vid Nyckelviksskolan, Idun Lovén Konstskola och Nordiska Konstskolan. Han kan beskrivas som en klassisk realistisk målare. Han utgår från verkligheten, men tar bort det som han inte anser nödvändigt för bilden. Ljussättningen har en central betydelse för att skapa stämningsläge, kontemplation, som ett fruset ögonblick innan något händer.

Konst, Nutida

Rum 9, Vagga 1

ANDERS UDD
Budhistorik (4 bud)

4190132
450
4190145
4190132
4185936

Slutpris SEK:
450
45 EUR, 51 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.