Två teckningar Wallenberg 1800-tal

562347

WALLENBERG (2). Teckningar, 2 st, "Tackelritning" och "Spantritning till ett barkskepp om ca 180 svåra läster", ca 580x875 / 395x590 mm. Troligen 1800-talets senare hälft. Elevarbeten signerad Wallenberg och godkända av Rudof Nissen i övre hörn. Spantritning med solkade hörn. Ramade. 2 st.

Rudolf Nissen (1841 i Göteborg -1896 i Stockholm), svensk sjöofficer inom Kungliga Flottan. Han var bl.a. lärare vid den nyinrättade Sjökrigsskolan 1868-1891 och inspektör för landets navigationsskolor från 1891. Nissen deltog även i fregatten Vanadis världsomsegling 1883-1885. (Wikipedia).

Proveniens: Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län

Se text

Böcker/Kartor, Planscher/Planschverk, Nautica/Technica, Lennartsnäs

Rum 6

Budhistorik (1 bud)

4188364
2018-08-08 07:53:19

2018-08-09 kl 21:51
Slutpris SEK:
29 EUR, 33 USD
Utropspris SEK:
7 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.