Handritad karta Skagerack

562342

HANDRITAD KARTA SKAGERACK. WALLENBERG. "Skagerrack". Handritad karta i tusch, ca 395x590 mm. Troligen 1800-talets senare hälft. Elevarbete signerad Wallenberg och godkänd av Rudof Nissen. Ramad.

Rudolf Nissen (1841 i Göteborg -1896 i Stockholm), svensk sjöofficer inom Kungliga Flottan. Han var bl.a. lärare vid den nyinrättade Sjökrigsskolan 1868-1891 och inspektör för landets navigationsskolor från 1891. Nissen deltog även i fregatten Vanadis världsomsegling 1883-1885. (Wikipedia).

Proveniens: Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län.

Se text

Böcker/Kartor, Kartor/Atlaser

Handritad karta Skagerack
Budhistorik (6 bud)
4189421
550
4189420
500
4189419
450
4188026
4188025

Slutpris SEK:
550
53 EUR, 60 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.