Porslinstallrikar

562330

PORSLINSTALLRIKAR, 1800-talets mitt-1900-talets första kvartal, 18+3+5+2+4 st, varav 25 mattalrikar, 2 djupa tallrikar, samt. 4 minnestallrikar Wedgewood, Rörstrand samt. Gustavsberg, porslin, samtliga med blå dekor, minnestallrikarna från bl.a Konstindustriutställningen 1909, Baltiska Utställningen i Malmö 1914 samt. Landsstormen 1914, stämplade undertill, diameter ca 19-25 cm

Samtliga med nagg och skador, vissa med lagnignar

Ändringar/tillägg
Wedgewood-modellen sannolikt förlagan till Rörstrands serie "Singapore"

Keramik/Porslin

Monter 8

Porslinstallrikar

Budhistorik (3 bud)

4186592
4184041
4181936

Slutpris SEK:
39 EUR, 44 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.