Tallrikar samt bärtallrik Kina

562264

TALLRIKAR, 2 st samt BÄRTALLRIK, porslin, Kina; tallrikar, sen Qing, 1800-tal, dekor av flodlandskap med pagoda i underglasyrblått; bärtallrik, Wanli (1573-1619), dekor i form av peion i underglasyrblått, diameter ca 17-24 cm

PROVENIENS: Grosshandlaren Nils Gustaf Albert Nilssons samling från Villa Björkhagen i Bergshamra. Grosshandlaren köpte villan av den Hallwylska ätten 1922.

Slitage, 1 tallrik med sprickor, nagg, särksilt till kanten, 1 tallrik är något blekt, ytsmuts

Orientaliskt, Porslin

Budhistorik (4 bud)

4188919
4189202
4188919
4186237

Slutpris SEK:
40 EUR, 46 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.