Okimono

562221

OKIMONO, Japan Meiji, (1868-1912) figurin, föreställande en hantverkare vid sitt städ, signerad, skuren och svärtad elfenben, höjd ca 7,5 cm

PROVENIENS: Britt-Marianne Nilsson, dotter till Nils Gustaf Albert Nilsson, Grosshandlaren, lägenhet på Östermalmsgatan, därefter ärvt i släkt.

Enlig påskrift på undersidan så är den inköpt på resa till Paris och Nice juni 1954.

Fuktspricka på figurens ena sida, en lagning, limrester på baksidan,

Orientaliskt, Konsthantverk

Okimono

Budhistorik (8 bud)
4182577
4181297
600
4181255
550
4181128
500
4180526
450

Slutpris SEK:
101 EUR, 114 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.