Hans Prentzel pastell

562219

HANS PRENTZEL (Tyskland 1880-1956), tidigt 1900-tal, pastoral scen med gäss, signerad Hans Prentzel, pastell uppklistrad på pannå, ca 55x42 cm

PROVENIENS: Britt-Marianne Nilsson, dotter till Nils Gustaf Albert Nilsson, Grosshandlaren, lägenhet på Östermalmsgatan, därefter ärvt i släkt.

Sitter löst i ramen

Konst, Äldre måleri

Fack 6

Hans Prentzel pastell

Budhistorik (12 bud)
4187777
4188113
4187777
4188109
950
4187777
900

Slutpris SEK:
116 EUR, 132 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.