Bordslampor empire 1820/20 tal

562218

BORDSLAMPOR, 1 par, empire, 1820/30 tal, mässing, förgyllda, elektrifierade, ursprungligen ljusstakar, totalhöjd ca 37,5 cm

PROVENIENS: Britt-Marianne Nilsson, dotter till Nils Gustaf Albert Nilsson, Grosshandlaren, lägenhet på Östermalmsgatan, därefter ärvt i släkt..

Slitage, smuts, mindre bristning i ena ljusstakens övre del, små svarta fläckar, repa på ena ljusstakens fot, ej funktionstestade, SAV garanterar ej funktionen

Belysning, Bordslampor, Metall

Budhistorik (10 bud)
4188102
3 400
4184172
3 200
4188098
3 200
4184172
4184171
2 600

Slutpris SEK:
3 400
328 EUR, 373 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.