Sidobord

562215

SIDOBORD, 1900-talets början, blandstil, stomme i mahogny, beslag i mässing, skiva i marmor, etikettmärkt Carl Johanssons Möbleringsaffär, höjd ca 73, skivans mått 84x64 cm

PROVENIENS: Grosshandlaren Nils Gustaf Albert Nilssons samling från Villa Björkhagen i Bergshamra. Grosshandlaren köpte villan av den Hallwylska ätten 1922.

Smärre slitage, skivan med fläckar

Möbler, Soffbord, sidobord

Rum 6

Sidobord

Budhistorik (9 bud)
4187536
4188095
950
4187536
850
4188092
4187536
600

Slutpris SEK:
97 EUR, 110 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.