Vas av Vicke Lindstrand 1950-tal

562214

VICKE LINDSTRAND, vas, glas, Kosta 1950-tal, ovoid med snedställd mynning, klarglas med växtliknande dekor i underfång i grönt, beigegult och mörkviolett, signerad Kosta LU 2005 (LU =Lindstrand unik, vasen gjordes i liten upplaga under 1950-talets början), höjd 26 cm

Smärre slitage

Glas, Konstglas

Monter 31

Budhistorik (17 bud)
4188330
4188936
2 800
4188330
2 600
4188935
2 400
4188330

Slutpris SEK:
290 EUR, 329 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.