Kunglig Dansk ''Musselmalet'' Sommar

562108

KUNGLIG DANSK, "Musselmalet", matservisdelar, 30 dlr., porslin, 1900-talets andra hälft, bestående av: 6 djupa tallrikar, skålfat, såsskål på fat, sockerskål med lock, kanna, fat, skål på fot, 5 äggkoppar, pepparströare, saltströare, sockerströare, 2 muggar och fat, 1 tekopp och fat, tekopp, 2 assietter, 2 koppar, skål, tandpetare hållare, skålfatets diameter ca 32 cm

1 kanna med nagg, 1 äggkopp med nagg, 1 mugg med nagg, 1 fat med nagg, skål saknas lock, 2 ströaren saknas pluppar, enstaka mindra nagg förekommer

Keramik/Porslin, Matserviser, kaffeserviser

Monter 12

Budhistorik (29 bud)
4187462
6 400
4187449
6 200
4187427
6 000
4187150
5 800
4187398
5 800

Slutpris SEK:
6 400
644 EUR, 732 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.