Jackie Lynd skål samt soppslev

562053

JACKIE LYND, skål samt soppslev Rörstrand, glaserat stengods, signerad och numrerad 302986 samt 303086, skålens höjd 9,5 cm, soppslevens längd ca 33 cm

Proveniens: Leif Persson

Leif Persson kom till Rörstrand i Lidköping 1961 där han avancerade från tidsstudieingenjör till överingenjör och så till VD för Rörstrand, 1973. Under denna tid gick Rörstrand ihop med Uppsala Ekeby koncernen, samtidigt lades flera av koncernens mindre porslins fabriker ner. När sedan uppköpet av finska Arabia skedde fortsatte Leif Persson som direktör för den svenska koncerndelen.

Keramik/Porslin, Vaser, skålar, fat, Design

Geijersgatan 14, Göteborg

Budhistorik (5 bud)
4212102
650
4212223
600
4212102
500
4204532
450
4204532

Slutpris SEK:
650
65 EUR, 74 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Göteborg. Transportpris från 287 kr.