Sylvia Leuchovius ägg

562051

SYLVIA LEUCHOVIUS, ägg, för Rörstrand, stengods, glaserat i svart och rött, signerad Rörstrand Leuch, höjd inklusive sockel ca 15 cm

Proveniens: Leif Persson

Leif Persson kom till Rörstrand i Lidköping 1961 där han avancerade från tidsstudieingenjör till överingenjör och så till VD för Rörstrand, 1973. Under denna tid gick Rörstrand ihop med Uppsala Ekeby koncernen, samtidigt lades flera av koncernens mindre porslins fabriker ner. När sedan uppköpet av finska Arabia skedde fortsatte Leif Persson som direktör för den svenska koncerndelen.

Keramik/Porslin, Övrigt porslin och keramik, Design

Geijersgatan 14, Göteborg

Sylvia Leuchovius ägg

Budhistorik (26 bud)
4217103
1 900
4217098
1 800
4217093
1 700
4217087
1 600
4217085

Slutpris SEK:
1 900
191 EUR, 217 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Göteborg. Transportpris från 287 kr.