Spelbord Louis XV

561928

SPELBORD, Louis XV, fanerat med valnöt, inläggningar av friser och fält, ena långsidan med låda, skivan med infällt shackbräde av carraramarmor med olika marmorinläggningar, höjd 67, 78 x 53 cm

PROVENIENS: Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län

Smärre skador, mindre listbit saknas, ett senare beslag

Möbler, Soffbord, sidobord, Lennartsnäs

Rum 2

Spelbord Louis XV

Budhistorik (8 bud)
4186746
8 200
4186745
7 600
4186744
7 000
4186190
4185802
1 600

Slutpris SEK:
8 200
791 EUR, 899 USD
Utropspris SEK:
12 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.