Meissen bordslampa

561892

BORDSARMATUR, 1930-tal, Meissen, Tyskland, skulptur i form av sittande kvinna med pojke, porslin, polykromt bemålat, armaturens stomme i mässing, för 2 ljuspunter, stämplad undertill, höjd ca 60 cm

Kvinnans ansikte med lagning, smärre bordfall i bemålningen, ej funktionstestad, SAV garanterar ej funktionen

Belysning, Bordslampor, Keramik/Porslin

Monter 14

Meissen bordslampa

Budhistorik (5 bud)
4185026
500
4185025
450
4185023
4179308
4179292

Slutpris SEK:
500
48 EUR, 55 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.