Josef Lorenzl bordslampa Goldscheider

561887

JOSEF LORENZL (Österrike 1892-1950), bordsarmatur, Goldscheider Wien, 1930-tal, skulptur i form av kvinnofigur, flintgods, polykromt bemålat, armaturens stomme i mässing, signerad "Lorenzl", märkt undertill "Goldscheider Wien made in Austria hand-decorated", samt numrerad i godset 5314 167 8, höjd ca 59 cm

Smärre ytfläckar i godset, ej funktionstestad, SAV garanterar ej funktionen

Belysning, Bordslampor, Keramik/Porslin

Monter 14

Budhistorik (11 bud)
4178682
4 800
4184517
4 600
4178682
4178507
1 300
4178506

Slutpris SEK:
4 800
463 EUR, 526 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.